Οι μεγάλοι του ΣΤ2

OΛΑ ΓΙΑ ΤΗΝ ΥΓΕΙΑ ΣΤΟ ΣΧΟΛΕΙΟ ΜΑΣ

Πριν από λίγες ημέρες την Τετάρτη 19 Νοεμβρίου,η παιδίατρος του ΙΚΑ κ.Γιώτα Παπαδοπούλου επισκέφτηκε πολλές τάξεις του σχολείου μας. Μια από αυτές ήταν και η δικία μας. Φάνηκε ένας πολύ έμπειρος άνθρωπος ,με πολλά προσόντα,γνώσεις και θέληση για την δουλεία που κάνει.Μας μίλησε αρκετή ώρα για το πώς να προφυλαζόμαστε από διάφορους κινδύνους.Συζητήσαμε μαζί της,θέματα που αφορούν την υγεία μας και την προστασία από τα μικρόβια.Μας έδειξε τον σωστό τρόπο για το πώς να πλένουμε τα χέρια μας.Επίσης,μας μίλησε για το πως να βήχουμε χωρίς να μεταδίδουμε μικρόβια ο ένας στον άλλον.Τα σημαντικότερα πράγματα που μας είπε είναι ότι όταν βήχουμε η παλάμη μας πρέπει να μην έχει επαφή με το στόμα μας και ότι πρέπει να βήχουμε στον αγκώνα του χεριού μας έτσι ώστε να είμαστε περισσότερο προστατευμένοι από τα μικρόβια.Κατόπιν συζητήσαμε πότε είναι η κατάλληλη ώρα για να κάνουμε μπάνιο καθημερινά. Ακόμη μας εξήγησε πόσες ημέρες χρειάζεται μετά από μια αρρώστια να μείνουμε σπίτι για να αναρρώσουμε και να γίνουμε απόλυτα καλά.Εμέις την παρακολουθούσαμε συνεχώς με μεγάλη προσοχή και συγκρατήσαμε πολλά πράγματα από τα οποία θυμόμαστε και τα εφαρμόζουμε. Τέλος, θα θέλαμε να έρχονται συνέχεια τέτοιοι άνθρωποι για να μαθαίνουμε συνεχώς νέα, χρήσιμα και ενδιαφέροντα πράγματα!!!

Οι μαθήτριες του Στ΄2

Σοφία Αλεξίου

Δήμητρα Τύπα

?ΜΟΥΣΙΚΗ ΓΕΩΓΡΑΦΙΑ?

Την Κυριακή στις 16 Νοεμβρίου, μας δόθηκε η ευκαιρία να παρακολουθήσουμε ζωντανά την συμφωνική ορχήστρα της ΝΕΡΙΤ με θέμα «Ένα ταξίδι στη σύγχρονη ιταλική μουσική».

Αρχιμουσικός της εκπομπής ήταν ο Νίκος Χαλιάσας και οι τενόροι και πιανίστες Τάκης και Γιάννης Φίνας, την παρουσιάζουν με το δικό τους ιδιαίτερο τρόπο. Το πρόγραμμα της συναυλίας είχε ως εξής:

vMarioCastelnoono-Tedesco: Κοντσέρτο για δύο κιθάρες

vOttorinoRespighi: Τα πεύκα της Ρώμης

vEnnio Mornicone Gabriels aboe, από την ταινία ΄The Mission΄

vNino Rota Parla piu piano, από την ταινία ΄The Godfather΄

Επίσης ακούσαμε πολλά όργανα όπως κιθάρα, πιάνο, βιολί άρπα, τρομπέτα, όμποε, βιόλα, βιολοντσέλο κλπ.

Πρώτη φορά μπορέσαμε να έρθουμε σε επαφή με μια τόσο μαγευτική και υπέροχη συναυλία. Κάποιες στιγμές νιώσαμε ηρεμία και γαλήνη ενώ κάποιες άλλες τρόμο και αναταραχή. Δεν θα ξεχάσουμε ποτέ αυτή την ωραία εμπειρία και θα θέλαμε να ξαναπαρακολουθήσουμε μια τέτοιου είδους συναυλία!!!

Οι μαθήτριες του Στ΄2,

Σοφία Αλεξίου &   Χαρά Γλύκου

Ο ΑΘΛΗΤΙΣΜΟΣ ΕΝΑΝΤΙΑ ΣΤΗ ΒΙΑ ΚΑΙ ΤΟ ΡΑΤΣΙΣΜΟ

Σήμερα η ημέρα είναι αφιερωμένη στον αθλητισμό. Η αξία του αθλητισμού είναι μεγάλη. Ο αθλητισμός μας βοηθάει να διαμορφώσουμε ένα γερό και υγιές σώμα. Μας κάνει να σκεφτόμαστε γρήγορα, να είμαστε αποφασιστικοί, παρατηρητικοί και εύστροφοι.

Μας βοηθάει να δουλεύουμε αρμονικά στις ομάδες, να συνεργαζόμαστε, να τηρούμε τους κανόνες και να πειθαρχούμε. Για να το πετύχουμε αυτό πρέπει να σεβόμαστε τα μέλη της ομάδας μας καθώς και τα μέλη της αντίπαλης ομάδας. Να μην περιφρονούμε κανέναν γιατί όλοι έχουμε δικαιώματα και είμαστε ίσοι. Η αθλητική ιδέα μας βοηθάει να μην παρασυρόμαστε από ρατσιστικές αντιλήψεις που δηλητηριάζουν το μυαλό και την ψυχή των ανθρώπων.

Όλα αυτά είναι εφόδια απαραίτητα για την ανάπτυξή μας και την ομαλή ένταξη στην κοινωνία.

Γι? αυτό λέμε : ναι στον αθλητισμό

όχι στον πρωταθλητισμό

ναι στο παιχνίδι

όχι στη βία και το ρατσισμό

Οι μαθητές του ΣΤ2

Οξέα - Βάσεις

Τη Δευτέρα  20/1 πραφματοποιήθηκε το εκπαιδευτικό πρόγραμμα με θέμα "οξέα-βάσεις" που αφορούσε την έκτη. Το πρόγραμμα πήκε καταπληκτικά χωρίς κανένα παράπονο καθώς συμμετείχαν όλοι οι ενδιαφερόμενοι.

Η αρχή έγινε με απλά πειράματα όπως το σβήσιμο ενός κεριού όταν δεν έχει οξυγόνο!!! Αργότερα πήγαμε σε πιο πολύπλοκα θέματα με χημικές αντιδράσεις. Πιο μετά η κυρία μας έμαθε χρήσιμες συμβουλές για την καθημερινή μας ζωή όπως μια εύκολη και γρήγορη λεμονάδα με ανθρακικό!

Όλα τα παιδιά έχουν πολύ καλές εντυπώσεις από όλο αυτό. Η ώρα κύλησε γρήγορα και το τέλος του προγράμματος δεν άργησε να φτάσει. Λίγο πριν φύγουμε η κυρία έδωσε στο δάσκαλο του κάθε τμήματος έναν αναμνηστικό έπαινο. Μέσα από αυτό το πρόγραμμα εμείς τα παιδιά μάθαμε καλύτερα τη φυσική και γνωρίσαμε τη χημεία.

Μαρία Οικονόμου ΣΤ2

What is life?

Life is a rose, smell it
Life is darkness, lighten  it
Life is a journey, travel it
Life is a poem, read it
Life is a game, play it (by Alex Ch.)

Life is a smile, give it

Life is an ice cream, taste it

Life is the sun, look at it

Life is a joke, laugh with it

Life is life, fight for it (by Alexis K.)
Life is your heart, listen to  it
Life is a ladder, go up step by step
Life is a boat, try not to sink it
Life is a bet, try to earn as much you can
Life is life, fight for it (by Maria Oik.)
Life is a lesson, learn it
Life is locked, unlock it
Life is a chocolate, eat it
Life is a fairy tail, live it
Life is life, fight for it (by Vasilis Oik.)

Υλικά ΣΤ? τάξης 2013-14

1 τετράδιο πρόχειρο

1 τετράδιο εκθέσεων με περιθώριο

1 τετράδιο ορθογραφίας

1 τετράδιο γλώσσας

1 τετράδιο μαθηματικών

4 φάκελοι πλαστικοί ή χάρτινοι

2 πλαστικά ντοσιέ με έλασμα

2 ζελατίνες πλαστικές

1 πακέτο λευκά φύλλα Α4 80γρ.

1 τετράδιο πενταγράμμου (όχι τα πολύ αραιά)

Σημείωση?

• Όλα τα τετράδια να είναι 50φυλλα, μπλε, όχι σπιράλ.
  • Xρησιμοποιούμε τα υλικά που έχουμε από προηγούμενες χρονιές (μολύβια, μπογιές, γεωμετρικά όργανα, υπολογιστή τσέπης κ.τ.λ.)

Για τα Αγγλικά

• 2 τετράδια 50/φυλλα ( 1 κόκκινο και 1 κίτρινο)
  • 1 ντοσιέ μαλακό με 20 θήκες αρχειοθέτησης

ΚΑΛΗ ΣΧΟΛΙΚΗ ΧΡΟΝΙΑ!!!

Συγχαρητήρια Ξένια!

Θερμά συγχαρητήρια στη μαθήτρια της Στ2 τάξης του σχολείου μας, Ξένια Αλεξίου, για την επιτυχία της μετά από εξετάσεις στη Σχολή Μωραΐτη. Η Ξένια είχε τόσο καλές ακαδημαϊκές επιδόσεις που το σχολείο της έδωσε ολική υποτροφία. Ευχόμαστε καλή πρόοδο και εις ανώτερα!