ΤΟ ΣΧΟΛΕΙΟ ΜΟΥ ΚΑΙ ΕΓΩ

ΚΑΝΟΝΙΣΜΟΣ

Τι κάνω κάθε μέρα?.

Στο Σχολείο?.

• Φτάνω πάντα στην ώρα μου.

Ώρες Υποδοχής των μαθητών 7:55 μέχρι 8:10 το πρωί.

• Μπαίνω στο χώρο του σχολείου μόνος/η μου, συναντώ τους φίλους μου και περιμένω στην αυλή να χτυπήσει το κουδούνι για την πρωινή προσευχή.

• Αν η τσάντα μου είναι πολύ βαριά, οι γονείς μου ή όποιος με συνοδεύει μπορούν να αφήσουν τη τσάντα μου έξω από την τάξη μου και μετά να αποχωρήσουν από το χώρο του σχολείου γιατί εμπιστεύονται τα καλά χέρια και τη ζεστή αγκαλιά των δασκάλων μου.

• Αν αργοπορήσω, χτυπάω πάντα την πόρτα πριν μπω και εξηγώ στη δασκάλα μου την αιτία της αργοπορίας μου, αν μου ζητηθεί. Αν αργοπορώ συχνά η δασκάλα μου θα ενημερώσει τη Δ/ντρια και εκείνη θα συζητήσει το θέμα με μένα και τους γονείς μου.

• Στην προσευχή σιωπώ και μετά ακούω προσεκτικά τις ανακοινώσεις που θα κάνει η Δ/ντρια ή οι δάσκαλοι μου.

• Χρησιμοποιώ τις σκάλες με προσοχή, χωρίς να τρέχω ή να σπρώχνω.

• Δε φεύγω από το σχολείο για κανένα λόγο νωρίτερα από το σχόλασμα (14:00 ή 15:30 ή 16:15) χωρίς να έχω τη σχετική δήλωση από τους γονείς μου. Παραδίδω τη δήλωση αυτή στη δασκάλα της τάξης μου, εκείνη ενημερώνει τη Δ/ντρια και μου δίνεται άδεια.

• Σε περίπτωση που χρειαστεί να φύγω επειδή είμαι άρρωστος με παραλαμβάνουν οι γονείς μου ή κηδεμόνες αφού ενημερωθεί η διευθύντρια και ο δάσκαλος που έχει μάθημα στην τάξη την ώρα που θα φύγω.

Στην τάξη?

• Παρακολουθώ με προσοχή όλη την ώρα του μαθήματος, σηκώνω το χέρι μου για να μιλήσω και δεν ενοχλώ τους συμμαθητές μου.

• Φέρνω πάντα τις εργασίες μου στην ώρα μου και τα απαραίτητα υλικά για το κάθε μάθημα.

• Όταν έχω Γυμναστική φοράω φόρμα και αθλητικά παπούτσια. Απαλλάσσομαι από το μάθημα μόνο για λόγους υγείας, φέρνοντας σημείωμα από γιατρό ή τους γονείς- κηδεμόνες.

• Δε μασάω τσίχλα και δεν τρώω μέσα στην τάξη.

• Δε γράφω ποτέ σε καρέκλες, θρανία, τοίχους. Η καθαριότητα είναι μισή αρχοντιά!

• Δεν πειράζω ποτέ τα πράγματα των άλλων. Δε θα ήθελα ποτέ να κάνει κάποιος αυτό σε εμένα.

Στο διάλειμμα?

• Βγαίνω πάντα έξω για να κινηθώ, να φάω, να παίξω, να γελάσω με τους φίλους μου.

• Αν, για λόγους υγείας, χρειαστεί να μείνω μέσα στο διάλειμμα φέρνω χαρτί από το γιατρό ή τους γονείς μου.

• Χαιρετάω και μιλάω με ευγένεια σε όλο το προσωπικό του σχολείου.

• Νοιάζομαι για την ασφάλειά μου και την ασφάλεια των συμμαθητών μου.

• Προσπαθώ να λύνω τις διαφορές μου με ειρηνικό τρόπο. Δε φωνάζω, δε χτυπάω, δεν εκβιάζω και δε χρησιμοποιώ άσχημες λέξεις.

• Αν δεν μπορώ να λύσω τη διαφωνία μου ζητάω βοήθεια από τους δασκάλους που εφημερεύουν.

Στο σχόλασμα?

• Μαζεύω τα πράγματά μου με προσοχή προσπαθώντας να μην ξεχάσω τίποτε.

• Δε σπρώχνω και δε βιάζομαι στην πόρτα της εξόδου. Περιμένω με υπομονή να βγω δίνοντας πάντα προτεραιότητα στους μικρότερους συμμαθητές μου.