Εγγραφές στην Α΄Δημοτικού για το σχολικό έτος 2016-2017

Φέτος στην Α΄Δημοτικού θα φοιτήσουν μαθητές και μαθήτριες που γεννήθηκαν από 1-1-2010 έως 31-12-2010.

Απαραίτητα δικαιολογητικά:

1. Αίτηση εγγραφής. Μπορείτε να την βρείτε εδώ.

2. Υπεύθυνη δήλωση του γονέα. Θα αναφέρονται:

1. Επώνυμο μαθητή

2. Όνομα μαθητή

3. Όνομα πατέρα

4. Όνομα μητέρας

5. Ημερομηνία γέννησης

1. Επίδειξη βιβλιαρίου υγείας. Θα ελέγχεται η πληρότητα των εμβολίων και θα φωτοτυπούνται οι σχετικές σελίδες.

1. Γονείς που ανήκουν σε ευαίσθητες κοινωνικές ομάδες (ανασφάλιστοι κ.ά.) ας επικοινωνήσουν με τη Διεύθυνση του σχολείου για να τους υποδείξουμε τρόπους εμβολιασμού.

2. Γονείς που δεν επιθυμούν εμβολιασμό των παιδιών τους λόγω ιατρικών αντενδείξεων ας επικοινωνήσουν και αυτοί με τη Διεύθυνση του σχολείου. Απαιτείται βεβαίωση αντένδειξης από επίσημους φορείς (Δημόσια Νοσοκομεία κ.ά.)

1. Ατομικό Δελτίο Υγείας Μαθητή (ΑΔΥΜ). Μπορείτε να το τυπώσετε από εδώ. Επίσης μπορείτε να το αναζητήσετε σαν έντυπο από το σχολείο. Η βεβαίωση υπογράφεται από παιδίατρο (κατά προτίμηση) ή γενικό γιατρό.

2. Αποδεικτικό στοιχείο διεύθυνσης κατοικίας.

Μπορεί να είναι:

1. Λογαριασμός ΔΕΚΟ ή

2. Μισθωτήριο κατοικίας ή

3. Αντίγραφο Συμβολαίου Αγοράς ή

4. Οποιοδήποτε έγγραφο αφορά την κατοικία (π.χ. πρώτη σελίδα εντύπου Ε1 εφορίας)

Αν υπάρχει αδυναμία συλλογής των παραπάνω (π.χ. λόγω πρόσφατης μετοίκησης) τότε θα γίνεται δεκτή (προσωρινά) υπεύθυνη δήλωση μέχρι να γίνει δυνατή η προσκόμιση κάποιου από τα παραπάνω.

1. Βεβαίωση παρακολούθησης Νηπιαγωγείου.

2. Αίτηση παρακολούθησης του ολοήμερου προγράμματος του σχολείου. Θα χορηγηθεί από το σχολείο την ημέρα της εγγραφής. Προϋπόθεση να είναι και οι δυο γονείς εργαζόμενοι.

Πιστοποιητικό γεννήσεως φέτος δε θα χρειαστεί. Θα αναζητηθεί από το σχολείο μέσω του πληροφοριακού συστήματος myschool του ΥΠ.Π.Ε.Θ.

ΟΙ ΕΓΓΡΑΦΕΣ ΘΑ ΓΙΝΟΝΤΑΙ ΑΠΟ 2-6-2016 ΕΩΣ 21-6-2016 ΚΑΙ ΑΠΟ 08:30 Π.Μ. ΕΩΣ 11:30Π.Μ.

Από τη Διεύθυνση του Σχολείου