Μία ημέρα αλλιώτικη από τις άλλες ημέρες

IMG 6809

Στις 19 Μαΐου 2016 πήγα με το σχολείο μου στο Γαλλικό κολέγιο της γειτονιάς μας. Εκεί παρακολουθήσαμε  ένα πρόγραμμα με παιδιά και ενήλικες που έχουν νοητική υστέρηση. Είδαμε ότι και κάποιος  με νοητική υστέρηση ξέρει να κάνει βάδην ,σκυταλοδρομία ,άλμα με φόρα ακόμα και ρίψεις με μπαλάκια. Επίσης μας έδειξαν ότι ένα άτομο με νοητική υστέρηση έχει πάντα ανθρώπους να τον καταλαβαίνουν ,να τον αγαπούν και να είναι πάντα  δίπλα του σε ότι χρειαστεί . Εμένα προσωπικά μου άρεσε πολύ που είδα ανθρώπους  με κάτι τόσο σοβαρό να μη το βάζουν κάτω και να προσπαθούν για το καλύτερο. Αυτό που μου έκανε μεγαλύτερη εντύπωση ήταν πως δεν νοιάζονται για το τι λένε οι άλλοι για αυτούς αλλά ακούνε μόνο τον εαυτό τους.

Κατερίνα Συγλέτου ΣΤ1