ΑΠΟΚΡΙΑΤΙΚΗ ΕΚΔΗΛΩΣΗ

cc2

Ο Σύλλογος Διδασκόντων, διοργανώνει αποκριάτικη εκδήλωση την Παρασκευή 20/2/2015 από τις 12:40΄ έως τις 13:15΄με μουσικοχορευτικά δρώμενα που θα παρουσιάσουν όλοι οι μαθητές και μαθήτριες στην αυλή του Σχολείου μας.

Την εκδήλωση επιμελήθηκαν οι εκπαιδευτικοί κ. κ. Μ. Νοταρά, Χρ. Καμπουράκη και Ν. Τρικκαλίτη.

Περιλαμβάνει χορούς και τραγούδια της Αποκριάς:

1. «Το πιπέρι», πανελλήνιος χορός από τις Α΄και Β΄τάξεις
  2. «Τα κουκιά», χορός Λέσβου από τη Γ΄τάξη
  3. «Ντίλι-ντίλι», χορός Λέσβου, από τη Δ΄τάξη
  4. «Γαϊτανάκι-Χαραλάμπης», πανελλήνιο έθιμο-χορός από την Ε΄τάξη
  5. «Το κοκοράκι», καντάδα από τη ΣΤ΄τάξη

Το γαϊτανάκι επιμελήθηκε καλλιτεχνικά η κα Μ. Μουτάφη με τους μαθητές του Δ1.

Τα μαθήματα θα γίνουν κανονικά και το ολοήμερο σχολείο επίσης θα λειτουργήσει κανονικά.

Οι μαθητές μπορούν να έχουν μαζί τoυς αποκριάτικες μάσκες ή καπέλα, τα οποία θα φορέσουν κατά τη διάρκεια της εκδήλωσης.

Το κέφι και η καλή διάθεση είναι απαραίτητα για την επιτυχία της εκδήλωσης, όχι όμως οι σερπαντίνες, ο χαρτοπόλεμος, τα σπρέι και άλλα αντικείμενα.

Τα σχολεία θα είναι κλειστά την Καθαρά Δευτέρα, 23/2/2015.

Ευχόμαστε σε όλους

Καλή Αποκριά!