Ένα ταξίδι στη σύγχρονη ιταλική μουσική

ert

Την Κυριακή,16 Νοεμβρίου, μερικοί από τους μαθητές της ΣΤ? τάξης του σχολείου μας επισκέφτηκαν το ραδιομέγαρο της ΝΕΡΙΤ μαζί με τη δασκάλα της μουσικής κ. Χρυσούλα Καμπουράκη και παρακολούθησαν την Ελληνική Συμφωνική Ορχήστρα. Η συναυλία μεταδόθηκε ζωντανά από το τρίτο πρόγραμμα του ραδιοφώνου και από το κανάλι της ΝΕΡΙΤ. Η συναυλία ήταν αφιερωμένη στη σύγχρονη ιταλική μουσική. Οι μαθητές παρακολούθησαν μελωδίες από τις ταινίες «Themission? και «TheGodfather?, γραμμένα από τους Ιταλούς συνθέτες E. Morricone και NinoRota, αντίστοιχα.

Κάθε εκπομπή είναι αφιερωμένη σε αντιπροσωπευτικούς συνθέτες μιας χώρας. Πρόκειται για μάθημα «Μουσικής Γεωγραφίας», μια ζωντανή παρουσίαση, με ευρηματικό τρόπο, των σημαντικότερων έργων της συμφωνικής μουσικής και απευθύνεται σε όλους όσους αγαπούν τη μουσική και θέλουν να την ανακαλύψουν. Ήταν μια πολύ όμορφη εμπειρία για μας και ελπίζω να έχουμε την ευκαιρία να ζήσουμε παρόμοιες.

Κώστας Καλπίας ΣΤ1