ΤΑ ΠΑΙΔΙΑ ΤΗΣ ΧΟΡΩΔΙΑΣ

Την Πέμπτη, 27/11/2014, παρακολουθήσαμε το πρώτο δίωρο μια γαλλική ταινία, «Τα παιδιά της χορωδίας», του Κριστόφ Μπαρατιέ. Πρόκειται για μια ταινία-φαινόμενο στη Γαλλία, εκπληκτική, που αναφέρεται σε ένα επαρχιακό σωφρονιστικό οικοτροφείο ανηλίκων, στο οποίο βρίσκει δουλειά ως επιτηρητής ένας άνεργος δάσκαλος της μουσικής, ο Ματιέ. Παρά τις αντιρρήσεις του αυταρχικού διευθυντή ο Ματιέ οργανώνει μια χορωδία και μέσα από τη μουσική προσπαθεί να αναμορφώσει τις ψυχές των ατίθασων μαθητών. Μας άρεσε πολύ, γιατί πρόκειται για μια πολύ τρυφερή ταινία, με υπέροχη μουσική, με αγάπη, τρυφερότητα, ενδιαφέρον μέσα σε ένα πολύ σκληρό περιβάλλον. Διαπιστώσαμε πως η τέχνη και η μουσική λειτουργούν ως αντίδοτο στη βαρβαρότητα και την αδιαφορία.

Οι μαθητές του ΣΤ1