Ο ΑΘΛΗΤΙΣΜΟΣ ΕΝΑΝΤΙΑ ΣΤΗ ΒΙΑ ΚΑΙ ΤΟ ΡΑΤΣΙΣΜΟ

Σήμερα η ημέρα είναι αφιερωμένη στον αθλητισμό. Η αξία του αθλητισμού είναι μεγάλη. Ο αθλητισμός μας βοηθάει να διαμορφώσουμε ένα γερό και υγιές σώμα. Μας κάνει να σκεφτόμαστε γρήγορα, να είμαστε αποφασιστικοί, παρατηρητικοί και εύστροφοι.

Μας βοηθάει να δουλεύουμε αρμονικά στις ομάδες, να συνεργαζόμαστε, να τηρούμε τους κανόνες και να πειθαρχούμε. Για να το πετύχουμε αυτό πρέπει να σεβόμαστε τα μέλη της ομάδας μας καθώς και τα μέλη της αντίπαλης ομάδας. Να μην περιφρονούμε κανέναν γιατί όλοι έχουμε δικαιώματα και είμαστε ίσοι. Η αθλητική ιδέα μας βοηθάει να μην παρασυρόμαστε από ρατσιστικές αντιλήψεις που δηλητηριάζουν το μυαλό και την ψυχή των ανθρώπων.

Όλα αυτά είναι εφόδια απαραίτητα για την ανάπτυξή μας και την ομαλή ένταξη στην κοινωνία.

Γι? αυτό λέμε : ναι στον αθλητισμό

όχι στον πρωταθλητισμό

ναι στο παιχνίδι

όχι στη βία και το ρατσισμό