Αθλητικές δράσεις για το ρατσισμό

Η χθεσινή ημέρα ήταν η Πανελλήνια ημέρα σχολικού  αθλητισμού και στο σχολείο μας πραγματοποιήθηκαν διάφορες εκδηλώσεις με πρωταγωνιστές τους μαθητές και τις μαθήτριες.

Δάσκαλοι και μαθητές ετοίμασαν μια σειρά δράσεων τόσο σε αθλητικό επίπεδο, όσο και σε πολιτιστικό.

Το πρόγραμμα περιελάμβανε προβολές ταινιών με αντιρατσιστικά μηνύματα στην αίθουσα πολλαπλών χρήσεων, τραγούδια ελληνικά και ξένα, παιχνίδια, κινητικά δρώμενα και χορούς στην αυλή του σχολείου, δείχνοντας πως στο χορό και τη σωματική έκφραση όλοι είναι ίσοι. Ακολούθησε ανάρτηση στους τοίχους του σχολείου αφίσας με γόνιμα συνθήματα για τον ανθρωπισμό, την ισότητα και τη διαφορετικότητα. Η εκδήλωση ολοκληρώθηκε με αγώνες ποδοσφαίρου στο γήπεδο Σπυρούδη.

Το πρόγραμμα των αθλητικών εκδηλώσεων στο σχολείο εκπόνησαν οι καθηγητές φυσικής αγωγής κος Ευάγγελος Κουτζής και κα Μαρία Νοταρά σε συνεργασία με τη Διευθύντρια κα Μάρθα Σαμαρά και όλους τους εκπαιδευτικούς του σχολείου μας.