8ος Μαθηματικός Διαγωνισμός

8ος Μαθηματικός διαγωνισμός

με θέμα:«Παιχνίδι και Μαθηματικά»

του περιοδικού«Ο μικρός Ευκλείδης»

Όλοι οι μαθητές της Ε? και Στ΄τάξηςτου σχολείου μας ανταποκρίθηκαν με χαρά στο κάλεσμα της Μαθηματικής Εταιρείας κι έλαβαν μέρος στον 8ο Μαθηματικό διαγωνισμό με θέμα «Παιχνίδι και Μαθηματικά» που διοργάνωσε η Μαθηματική Εταιρεία υπό την αιγίδα του Υπουργείου Παιδείας.

Είχαν τη δυνατότητα να εμπλακούν σε δραστηριότητες-ασκήσεις, μέσα από τις οποίες διαπίστωσαν:

• ότι τα μαθηματικά κρύβουν ομορφιά και προσφέρουν πολλές δυνατότητες στη ζωή τους,
  • εκτίμησαν τη χρήση των μαθηματικών σε πολλές στιγμές της καθημερινότητάς τους
  • χρησιμοποίησαν τη μαθηματική τους σκέψη σε ευχάριστα και έξυπνα προβλήματα.

Μπορεί η λέξη διαγωνισμός να αγχώνει τους μαθητές, η καλή διάθεση όμως και η αγάπη των μαθητών μας για το μάθημα καθώς και οι ευχάριστες δραστηριότητες είχαν σαν αποτέλεσμα να δουν όλη τη διαδικασία σαν ένα όμορφο παιχνίδι.

Η συμμετοχή τους σε ανάλογους διαγωνισμούς μας δίνει χαρά και η προσπάθεια τους μας συγκινεί.

Σημασία δεν έχει το αποτέλεσμα αλλά η συμμετοχή και η προσπάθεια είναι που μετράει.

Ευχόμαστε καλή επιτυχία σε όλες τους τις προσπάθειες.

Η Υποδιευθύντρια

Νικολέττα Παπανικολάου

Τα θέματα του διαγωνισμού και οι ενδεικτικές λύσεις όπως αναρτήθηκαν στην ιστοσελίδα της ΕΜΕ (http://www.hms.gr)είναι:

Τάξη Ε: Θέματα       Ενδεικτικές λύσεις

Τάξη ΣΤ: Θέματα    Ενδεικτικές λύσεις