Ένα νέο έργο τέχνης...

...απέκτησε πρόσφατα το σχολείο μας. Το έργο είναι δημιουργία των μαθητών του ολοήμερου (2012-13) που δούλεψαν υπό την καθοδήγηση της κ. Μαρίας Μουτάφη και της εκπαιδευτικού εικαστικών κ. Δέσποινας Πλωμαρίτου. Ο πίνακας που φαίνεται στις φωτογραφίες παρακάτω αποτελείται από 162 πήλινα πλακίδια των 10χ10 εκ. ζωγραφισμένα με τέμπερες. Το κάθε πλακίδιο απεικονίζει έναν στόχο, μια αρχή του σχολείου μας. Η συνεργασία, η αλληλεγγύη, η προσφορά, ο σεβασμός στο περιβάλλον, το παιχνίδι, η υγιεινή διατροφή, ο αθλητισμός, η φιλαναγνωσία είναι κάποιοι από τους στόχους που αποτυπώνονται σε μορφή γλυπτού πάνω σε κάθε πλακίδιο.

Μέσα από το έργο οι μαθητές απέδειξαν πόσο υπεύθυνοι και δημιουργικοί μπορούν να είναι, όταν θέλουν να περάσουν τα δικά τους μηνύματα.