Η χρονιά που πέρασε...

Η Τρίτη τάξη μου άρεσε πολύ. Στην αρχή δυσκολεύτηκα να τα καταφέρω, αλλά μετά έγινα από τις καλύτερες μαθήτριες. Το αγαπημένο μου μάθημα ήταν η γυμναστική αλλά και η ιστορία, τα μαθηματικά και η ευέλικτη ζώνη με την κυρία Μαρία. Η γυμναστική όμως ήταν το καλύτερο μάθημά μου. Όταν έφυγε η κυρία Βάνια, λυπήθηκα. Η κυρία Μαρία προσπάθησε πολύ, με έμαθε ορθογραφία και τα μαθήματα που έκανε τα έλεγε όλα με λεπτομέρειες για να τα μάθουμε.

Η τάξη μας, όταν την πρωτοείδα μου άρεσε πολύ. Τη φανταζόμουν με πολλές ζωγραφιές και κατασκευές. Τώρα δεν τη φαντάζομαι, τη βλέπω, με κατασκευές ωραίες, με ζωγραφιές, με πράγματα που έχουμε συνεργαστεί και που έχουμε κάνει δουλειά. Με πήλινα δοχεία από εκδρομές, με λουλούδια χρωματιστά. Πολλές φωτογραφίες από εργασίες που έχουμε κάνει στο σχολείο. Τα αστεράκια που μας έβαζε η κυρία έγιναν στολίδια. Επίσης μου άρεσαν και τα θρανία που είναι σε μισούς κύκλους ενωμένα και φτιάχνουμε ομάδες. Καμία άλλη τάξη δεν είχε τόση όμορφη θέα. Μπορούσαμε να δούμε τα δένδρα και τα φύλλα που όταν φύσαγε ο αέρας έμπαιναν μέσα στην τάξη μας.

Λυπάμαι που θα φύγω από την Τρίτη, αλλά χαίρομαι που θα πάω στην Τετάρτη και θα την κάνω σαν την Τρίτη.

Ζαχαρούλα Λιολίτσα