Καλώς ήλθες Βλάση στο σχολείο μας...

... γράψαμε σε ένα πανώ για να υποδεχτούμε τον παγκόσμιο πρωταθλητή της ενόργανης γυμναστικής, κ. Βλάση Μάρα. Ο Βλάσης αποδέχτηκε την πρόταση να επισκεφτεί το σχολείο μας και να μιλήσει στους μαθητές των Ε και Στ τάξεων για τη ζωή του, τις θυσίες που έκανε προκειμένου να κερδίσει τίτλους και μετάλλια καθώς και για τις διατροφικές συνήθειες ενός αθλητή. Με ιδιαίτερη σεμνότητα τους μίλησε για το ξεκίνημα της καριέρας του, τις απογοητεύσεις αλλά και την τεράστια χαρά που έπαιρνε κάθε φορά που κέρδιζε έναν αγώνα. Οι μαθητές του Ε2 χόρεψαν ελληνικούς χορούς προς τιμήν του. Η εκδήλωση έκλεισε με την απονομή αναμνηστικής πλακέτας από το Δ.Σ. του Συλλόγου Γονέων και Κηδεμόνων. Τα παιδιά πρόσφεραν στο Βλάση λουλούδια και του αφιέρωσαν ένα βίντεο που δημιούργησαν ειδικά γι' αυτόν. Για αντάλλαγμα όμως ζήτησαν αυτόγραφα από τον αθλητή, ο οποίος υπομονετικά και χαμογελώντας υπέγραψε.

Τόσο ο γυμναστής μας, κ. Ευάγγελος Κουτζής, υπεύθυνος για την εκδήλωση, όσο και η Δ/ντρια του Σχολείου, κ. Μάρθα Σαμαρά ευχαρίστησαν τον κ. Μάρα και του ευχήθηκαν κάθε επιτυχία στη ζωή του.