Προς τιμή ενός μεγάλου δημιουργού

Οι μαθητές της Ε1 τάξης του σχολείου μας, με αφορμή το θάνατο του διεθνούς φήμης Έλληνα σκηνοθέτη, Θεόδωρου Αγγελόπουλου ασχοληθήκαμε με τη ζωή, την προσωπικότητα, τα ενδιαφέροντα καθώς και το έργο του.

Ο Θεόδωρος Αγγελόπουλος ήταν εκπρόσωπος του μοντερνισμού στον κινηματογράφο. Στα έργα του πραγματεύεται πολλά σημαντικά γεγονότα της Ιστορίας της Ελλάδας, όπως τον πόλεμο του '40, την είσοδο του γερμανικού στρατού κατοχής στην Αθήνα, την Απελευθέρωση, τον Εμφύλιο.

Οι ταινίες του προβάλλονται παντού, προκαλούν την παγκόσμια προσοχή και έχουν αποσπάσει πολλά βραβεία.

Ακόμα είδαμε αποσπάσματα από αντιπροσωπευτικά έργα του και απολαύσαμε τη μουσική της Καραΐνδρου στο «Μελισσοκόμο» και στο «Ταξίδι στα Κύθηρα».