Φύτευση θάμνων στο δασάκι μας

Στις αρχές Φεβρουαρίου οι μαθητές της Δ' τάξης και του τμήματος Γ1 συγκεντρώθηκαν στην πίσω αυλή του σχολείου και φύτευσαν με τη βοήθεια των κηπουρών του Δήμου Αγίας Παρασκευής θαμνώδη φυτά στο στρογγυλό κηπάριο γύρω από το μεγάλο πεύκο. Τα φυτά ήταν χορηγία του Γεωπονικού Πανεπιστημίου και δωρήθηκαν στους μαθητές της Δ' τάξης μετά από σχετική αίτηση και επίσκεψη στον Κήπο Διομήδη στο Χαϊδάρι. Αν και τα φυτά (αγγελικές, δενδρολίβανα και φωτίνιες) είναι ακόμη πολύ μικρά, με τη φροντίδα και την αγάπη των παιδιών θα μεγαλώσουν γρήγορα κάνοντας το σχολείο μας πιο όμορφο. Παράλληλα οι μαθητές μας θα έχουν τη δυνατότητα να δουν τα στάδια ανάπτυξης ενός φυτού και να έρθουν πιο κοντά στη φύση.