Ελίτσα η λαδερή

«Δεντράκι ευλογημένο και πάντα φουντωτό

με τις ελιές γεμάτο, είμαι μες στον αγρό.

Λαδάκι και φαγάκι θα δώσουν οι ελιές

και φωτεινό καντήλι θ?ανάψουν οι εκκλησιές.»

Είμαι η ελίτσα η λαδερή!

Η οικογένειά μου κυριαρχεί σε όλη τη Μεσόγειο Θάλασσα.

Είμαι το ευλογημένο δέντρο της Ελλάδας.

Εμένα δώρισε η Αθηνά στην αγαπημένη της πόλη την Αθήνα.

Το μυστικό μου είναι ότι χαρίζω υγεία και δύναμη στους ανθρώπους και αποτελώ τη βάση για μια ισορροπημένη υγιεινή διατροφή.

Εμείς τα παιδιά της Δευτέρας Τάξης του Σχολείου μας, επισκεφτήκαμε το ελαιοτριβείο, μαζέψαμε ελιές και παρακολουθήσαμε τη διαδικασία παραγωγής λαδιού. Στο πλαίσιο του προγράμματος για την Υγιεινή Διατροφή « Ελίτσα η λαδερή» μάθαμε τη χρησιμότητα του ελαιόλαδου καθώς και τα προϊόντα του. Επίσης καταλάβαμε την αξία της ελιάς και του ελαιόλαδου στην καθημερινή μας διατροφή.

Έτσι ένα πρωινό, στο πρώτο διάλειμμα, μαζευτήκαμε στην τραπεζαρία του Σχολείου μας και απολαύσαμε το ?κολατσιό του γεωργού?, το οποίο περιείχε ψωμί, τυρί, ντομάτα και ελιές.

Επίσης, λίγο πριν τις Χριστουγεννιάτικες διακοπές φτιάξαμε με βούτυρο φυτικό (το οποίο παρασκευάζεται με ελαιόλαδο) Χριστουγεννιάτικα κουλουράκια.

Ήταν πεντανόστιμα!