"Με τα Μάτια της Γης"

Μια υπέροχη θεατρική παράσταση παρακολούθησαν σήμερα οι μαθητές των Δ, Ε, Στ τάξεων με τίτλο "Με τα Μάτια της Γης". Η παράσταση κράτησε ζωντανό το ενδιαφέρον των μαθητών  κατά τη μονόωρη διάρκειά της και κατάφερε να τους ευαισθητοποιήσει με την αμεσότητα, το χιούμορ και την απλότητα της παρουσίασης για θέματα όπως η οικολογία, το περιβάλλον και η ανακύκλωση.

Οι συντελεστές χρησιμοποίησαν εκτός από το θέατρο και την προβολή διαφανειών αλλά και την αφήγηση προκειμένου να κάνουν απόλυτα κατανοητά τα όσα είχαν να παρουσιάσουν. Στο τέλος οι μαθητές με ένα δυνατό χειροκρότημα υποσχέθηκαν ότι θα κάνουν ό,τι περνάει από το χέρι τους για να σώσουν τη Γη μας.

Αξίζει να αναφερθεί ότι η παράσταση ήταν χορηγεία του ΟΣΚ (Οργανισμός Σχολικών Κτηρίων) και η Θεατρική Ομάδα ανήκει στον μη Κερδοσκοπικό Οργανισμό Science and Communication - SciCo που δραστηριοποίειται στην επικοινωνία επιστημονικών θεμάτων στο ευρύ κοινό μέσω καινοτόμων, διαδραστικών και ψυχαγωγικών μεθόδων.