Σχολική Ετοιμότητα (Α' Δημοτικού)

ΓΛΩΣΣΙΚΗ ΑΝΤΙΛΗΨΗ ΜΑΘΗΤΩΝ ΚΑΤΑ ΤΟΝ ΕΡΧΟΜΟ ΤΟΥΣ ΣΤΟ ΣΧΟΛΕΙΟ

Πριν την είσοδό του στο δημοτικό σχολείο ο κάθε μαθητής πρέπει να έχει κατακτήσει κάποιες γλωσσικές δεξιότητες, δεξιότητες που έχουν σχέση κυρίως με τη γλωσσική αντίληψη αλλά και την έκφραση. Δεξιότητες που δείχνουν ότι όλα πάνε καλά και λογικά θα εισέλθει ομαλά στη μαθησιακή διαδικασία.

Στην ηλικία αυτή ο μαθητής πρέπει να:

• Προσδιορίζει αντικείμενα ανάλογα με τη χρήση τους (κοιμάμαι στο κρεβάτι μου)
  • Εξηγεί το υλικό δημιουργίας κάποιων αντικειμένων (το κόκκινο αυτοκινητάκι μου είναι πλαστικό ενώ το μπλε είναι σιδερένιο)
  • Γνωρίζει τις σχέσεις των αποστάσεων όπως ψηλά,πίσω, μακριά , κοντά.
  • Γνωρίζει την πόλη του και γενικότερα τη διεύθυνσή του( Κατοικώ στην Αγία Παρασκευή και στην οδό Κορυτσάς 72)
  • Γνωρίζει τις ημέρες της εβδομάδας με τη σειρά(επιθυμητό το ίδιο και για τους μήνες του έτους αλλά όχι απαραίτητο).
  • Αναγνωρίζει νομίσματα των 2 ευρώ, το 1 ευρώ, το 50λεπτο κ.ά.
  • Η πρότασή του στον προφορικό του λόγο έχει τουλάχιστον 5-6 λέξεις.
  • Επαναλαμβάνει 3,4 αντικείμενα, αριθμούς που άκουσε από κάποιον και με την ίδια σειρά.
  • Χρησιμοποιεί συχνά όλους τους συμφωνικούς ήχους και τα συμπλέγματα.
  • Γνωρίζει την έννοια των αντιθέτων και παράγει τα αντίθετα απλών λέξεων όταν τους έχει δοθεί η αρχική(μεγάλο/μικρό,σκληρό/μαλακό,νύχτα/μέρα)
  • Καταννοεί τις έννοιες ??ίδιο?? και ??διαφορετικό??.
  • Μετρά έως δέκα αντικείμενα και έχει τη δυνατότητα να το κάνει μόνο βλέποντάς τα και χωρίς να τα αγγίξει.
  • Αναπαράγει (αναδιηγείται) μια ιστορία με τηβασική της πλοκή.
  • Χρησιμοποιεί με ευκολία γραμματικούς χρόνους όπως Ενεστώτα,Αόριστο και Μέλλοντα.
  • Ασχολείται με μια δραστηριότητα για 12-13 λεπτά.
  • Διαχωρίζει το δεξί με το αριστερό χέρι τόσο όταν πρόκειται για τον ίδιο όσο και για τους άλλους.
  • Δημιουργεί όλων των τύπων τις προτάσεις όπως σύνθετες, υποθετικές κ.ά.

Μπληζιώτης Κων/νος (Τμήμα ΄Ενταξης)

Εκπαιδευτικός Ειδικής Αγωγής