Ενδοσχολική Επιμόρφωση Εκπαιδευτικών

Με επιτυχία διεξήχθη η ενδοσχολική επιμόρφωση των εκπαιδευτικών του σχολείου μας στις 31/05/2012. Η επιλογή των θεματικών της επιμόρφωσης έγινε με την καθοδήγηση του σχολικού μας συμβούλου κ. Ι. Γαληνέα και σύμφωνα με τις ανάγκες του συλλόγου μας. Η πρώτη εισηγήτρια κ. Μωυσή Ταξιαρχία (δασκάλα της ΣΤ2) παρουσίασε την καινοτόμα εκπαιδευτική δράση "Teachers4 Europe" στο πλαίσιο της αντίληψης "Μοιράζομαι εμπειρίες, γίνομαι πολλαπλασιαστής της γνώσης". Ο κ. Μπληζιώτης Κωνσταντίνος (εκπ. του τμήματος ένταξης) έκανε εισήγηση με θέμα "Τεχνικές Διαφοροποιημένης Διδασκαλίας στο Γλωσσικό Μάθημα". Στο Β' μέρος της ημερίδας ο κ. Γαληνέας εισηγήθηκε δύο θέματα: "Πώς μαθαίνουν οι μαθητές" και "Γονείς και οικογένεια". Μέσα από ενδιαφέρουσες παρουσιάσεις με χρήση PowerPoint ανανεώσαμε τις γνώσεις μας. Μέσα από τη συζήτηση λύσαμε απορίες, αντιμετωπίσαμε δυσλειτουργίες, προβληματιστήκαμε, φύγαμε πιο δυνατοί και πιο ενωμένοι.

Μαζί με τις ευχαριστίες μας στον κ. Σύμβουλο εκφράζουμε και την επιθυμία μας να συνεχιστεί ο συγκεκριμένος τρόπος επιμόρφωσης, ο οποίος φυσικά θα πρέπει να εμπλουτίζεται με διαφορετικούς ομιλητές και ποικίλη θεματολογία.