Πάμε σινεμά;

Το 5ο Φεστιβάλ Μαθητικών ταινιών Πάμε Σινεμά; θα διεξαχθεί, το Σάββατο 12 Μαΐου 2012, στην Αθήνα στο ΙΔΡΥΜΑ ΜΙΧΑΛΗΣ ΚΑΚΟΓΙΑΝΝΗΣ (Πειραιώς 216, Ταύρος) και στην Θεσσαλονίκη στο ΘΕΑΤΡΟ ΜΟΝΗΣ ΛΑΖΑΡΙΣΤΩΝ (Κολοκοτρώνη 25-27, Σταυρούπολη). Στο 5ο Φεστιβάλ Μαθητικών ταινιών Πάμε Σινεμά; συμμετέχουν 74 ταινίες από σχολεία όλης της Ελλάδας. Oι προβολές θα παραγματοποιηθούν στην Αθήνα από 14:00-18.00 και στην Θεσαλονίκη από 12:00-18:00. Αμέσως μετά,από 19:00 έως 21:00 θα ακολουθήσει η Τελετή απονομής των βραβείων, η οποία θα μεταδοθεί με ζωντανή δορυφορική σύνδεση των 2 αιθουσών από την ΝΕΤ σε συνεργασία με την ΕΤ3.

Το Εκπαιδευτικό πρόγραμμα Πάμε Σινεμά; πραγματοποιείται υπό την αιγίδα του Υπουργείου Παιδείας, Δία Βίου Μάθησης και Θρησκευμάτων σε συνεργασία, στην Αθήνα με τον Δήμο Αθηναίων και τον ραδιοφωνικό σταθμό 9,84 και στη Θεσσαλονίκη με το Δήμο Θεσσαλονίκης και το ραδιoφωνικό σταθμό FM 100.

Το σχολείο μας συμμετέχει στο φεστιβάλ με δύο ταινίες που δημιούργησαν οι μαθητές και οι μαθήτριες του Στ1 και του Στ2.

• Τίτλοι των ταινιών " Πάμε σαν άλλοτε" και " Όλα τριγύρω αλλάζουνε...?"
  • Ώρα Έναρξης των προβολών για το σχολείο μας 15:30
  • Η είσοδος είναι ελεύθερη.