Το Β2 γράφει

Η εφημερίδα του Β2 (Σχολικό Έτος 2015-2016)

Για να διαβάσετε την εφημερίδα μας, πατήστε εδώ.

Η εφημερίδα μας - ΣΧ.ΕΤΟΣ 2014-15

Εμείς, οι μαθητές του Β2, δημιουργήσαμε τη δική μας εφημερίδα.

Την εφημερίδα τη μοίρασαμε σε όλα τα τμήματα του σχολείου και την αναρτήσαμε στην ιστοσελίδα μας.

Εαν επιθυμείτε να τη διαβάσετε πατήστε   εδώ.

Πανελλήνια ημέρα σχολικού αθλητισμού

Την Πανελλήνια ημέρα σχολικού αθλητισμού οι μαθητές του Β2 αφού συζήτησαν για την ισότητα και τη διαφορετικότητα, δημιούργησαν στο διαδραστικό πίνακα με τη βοήθεια εκπαιδευτικού λογισμικού τις δικές τους αφίσες.

H δασκάλα της τάξης

athl2b2

athl1b2

Εφημερίδα ....

Η ΕΦΗΜΕΡΙΔΑ ΜΑΣ

Slide2

Slide3

Slide4

Slide5

Slide6

Διατροφή

ΕΥΕΛΙΚΤΗ ΖΩΝΗ -- ΔΙΑΤΡΟΦΗ

Στα πλαίσια της ευέλικτης ζώνης για τη σχολική χρονιά 2013-2014 η Β2 τάξη υλοποίησε ένα πρόγραμμα με θέμα τη Διατροφή και τίτλο: «Τρέφομαι σωστά ? Είμαι υγιής». Οι στόχοι του προγράμματος άπτονται πλήρως του αναλυτικού προγράμματος της Μελέτης Περιβάλλοντος και της Ευέλικτης Ζώνης.

Για να δείτε αναλυτικά το πρόγραμμα κάντε κλίκ εδώ

EΠΙΣΚΕΨΗ ΣΕ ΑΜΠΕΛΩΝΑ

Την Πέμπτη, 26/9/2013, πήγαμε επίσκεψη σε έναν αμπελώνα, στα Σπάτα. Η κυρία Σοφία μάς μίλησε για τα φυτά. Μας διηγήθηκε την ιστορία του Θεού Διόνυσου και πώς γεννήθηκε το αμπέλι. Ύστερα πήγαμε στο χωράφι και μαζέψαμε σταφύλια. Έπειτα επισκεφτήκαμε το εργοστάσιο, όπου μεταφέρονται τα σταφύλια. Εκεί μάθαμε πώς ζυγίζουν τα σταφύλια, είδαμε τις μηχανές που τα πιέζουν και βγάζουν το μούστο και τις μεγάλες δεξαμενές στις οποίες παραμένει ο μούστος για τρεις μήνες, για να γίνει το κρασί. Περάσαμε πολύ ωραία και μάθαμε πολλά πράγματα.

Αναστασία Κόντζιλα, Φαίδρα Αναστασιάδη

Καλωσόρισμα Β2

Αγαπητά μου παιδιά,

Ελπίζω να περάσατε ένα όμορφο και ξεκούραστο καλοκαίρι με τις οικογένειές σας. Εύχομαι η φετινή σχολική χρονιά να είναι εξίσου δημιουργική με την περσινή. Αρκεί, μόνο, η καλή συνεργασία και η θέληση να γίνουμε όλοι καλύτεροι.

ΚΑΛΗ ΣΧΟΛΙΚΗ ΧΡΟΝΙΑ!

Ακολουθούν ορισμένα υλικά που θα χρειαστείτε στη Δευτέρα τάξη:

1 τετράδιο Γραφής

1 τετράδιο Εργασιών

1 τετράδιο Ορθογραφίας

1 τετράδιο Μαθηματικών

1 τετράδιο Παραγωγής Λόγου με περιθώριο

2 ντοσιέ με έλασμα για τις φωτοτυπίες (ένα για τη Γλώσσα και ένα για τα Μαθηματικά)

Μπλοκ ζωγραφικής

Γαλλικό μέτρο

1 χαρτόνι κανσόν

1 μπλοκ με χαρτόνια κανσόν